Созопол през вековете и сега...

Разположен на 34 километра южно от Бургас върху малък полуостров с формата на ботуш, Созопол е най - стария град по Българското Черноморско крайбрежие. Основана през 610 год. пр. Хр. от милетски гърци, колонията, наречна Аполония Понтийска процъфтяла като посредник между гръцкия свят и благородните тракийски племена. Аполония бързо се развивала,като богат търгоски град.Още през 520г. пр.н.е. градът започнал да сече свои сребърни монети-драхми,тетраболи и оболи,с гравирани върху тях речен рак и котва-символ на неговата морска търговия. На това спокойствие Аполония се радвала до първите три десетилетия на 3В.,когато пак са започнали тревожни дни за нашите земи.От север се задали "нови вълни" от варварски нашествия.През тези години името на града изчезва от страниците на старите летописи.За него се чува отново едва през 431г.,но вече под името Созополис-Град на спасението. За причината наложила новото име на града има много догадки.Може би тихото пристанище,което се ползвало още от древността със славата на спасител на корабите.А може би то е свързано с патрона на града-Аполон-Спасител.

През ранните средновековни времена,Созопол се споменава като град в който били изпращани на заточение изпаднали в немилост личности.С възстановяването на черноморската търговия‚ за него отново се говори, като за град "хубав и пълен с всякакви богатства...многолюден и голям". Отново били построени здрави стени,следите от които се виждат и сега-известни на местните жители,като Спасовград.На о-в Св.Кирик бил издигнат голям патриаршески манастир,посветен на Св.Кирик и Юлита. Средновековният Созопол е бил разположен върху п-ов Скамни,с който завършва южния край на Бургаския залив,т.е. на същтото място,където е била античната милетска колония-Аполония,а днес съвременният Созопол. Средновековният Созопол е бил разделен на двамата Български ренегати-Войсил и Радослав,братя на предишния български цар. Византииците изглежда успели да деблокират Агатополи да превземат Созопол,но при Скафида в решително сражение румейските войски претърпели поражение.Созопол бил възвърнат на България, чиито граници отново стигнали до линията на Агатопол-Одрин.

Днес, това очарователно място е голям туристически център, известен със своята гостоприемност, два плажа с фин пясък и уникалните каменни и дървени къщи, датиращи от деветнадесети век, някои от които (около 45) са защитени като национални паметници на културата. Повечето от къщите датират от периода на Българското Възраждане, като архитектурата им е ясно изразена с техните каменни основи и първи етаж, по - широки горни етажи, облицовани с дърво и покрив с червени Средиземноморски керемиди. Крайбрежните улици са пълни с малки ресторантчета и кафенета, разкриващи прекрасни гледки към морската шир и пристанището.

Созопол е град с много забележителности, датиращи от дълбока древност до днешни дени. В археологическия музей на града е представена богата колекция от амфори, каменни котви и модели на кораби, използвани от финикийци, гърци и други антични народи и с които Созопол е имал тесни взимоотношения. Освен важен търговски център, Аполония е била и активен център на културата и изкуствата, традиция, която е продължена с провеждането на годишния фестивал на изкуствата "Аполония" през месец Септември. Той продължава десет безсънни дни и нощи, предлагайки на участниците и гостите музика, танци, театрални представления, кино, изложби и т.н.